♥ Iloista eläintenpäivää kaikille karvaisille kavereillemme! ♥Tänään 4.10. vietetään Maailman Eläinten päivää,
vaikka eikös jokainen päivä olekin eläintenpäivä!
sidebar-right h
♥ Iloista eläintenpäivää kaikille karvaisille kavereillemme! ♥
Sain paljon kyselyjä siitä miten olin tehnyt keraamisen pöllöni. Tein eilen keramiikkakurssilla pienemmän kaverin pöllölle ja otin samalla kuvat työvaiheista.
Aloitin kaulitsemalla savenpalasesta tasaisen levyn, johon piirsin tikulla pöllön reunamuodon.
Seuraavaksi leikkasin savesta sopivat muodot siiville ja jaloille. Silmiin pyöritin pötköt savesta ja asettelin ne paikoilleen rinkuloiksi.
Palasten kiinnittämiseen käytin veteen lietettyä savea. Palasen pohja ja paikka mihin palanen kiinnitetään raaputettiin veitsenkärjellä rikki ja uurteisiin levitin lietettä. Savilietteen avulla palaset painetaan yhteen jolloin kuivuttuaan palaset on lujasti kiinni toisissaan.
Seuraavaksi muotoilin silmät.
Jatkoin siipien sekä nokan kiinnittämisellä sekä muotoilulla.
Kuvioinnit tein pitsiliinalla. Pitsiliinakuvion voi joko kaulita saven pintaan tai kuten tässä tapauksessa tein, painelin sormilla liinan saveen.
Samalla pitsiliinalla kuvioin masun.
Seuraavaksi vuorossa oli silmien teko joihin käytin pitsiliinan keskiötä.
Viimeisenä työvaiheena kiinnitin jalat ja sitten pöllö olikin valmis menemään hyllylle kuivumaan ja odottamaan ensi viikon enkopi-värien laittoa sekä raakapolttoa!